ПОЛЕЗНО

УРОК  3


ГОРЕН ЛИЦЕВ НАЧАЛЕН УДАР /СЕРВИС/

    Това  е един от основните и най-често изпълнявани видове сирвиси. Техниката за изпълнение не е трудна, а също така дава възможност за по-добра точност на началния удар. 

         ИЗПЪЛНЕНИЕ: Изпълнителят застава зад линията за изпълнение на начален удар с лице към мрежата с почти изправено тяло, коленете са леко сгънати. Топката се държи в лявата ръка, дясната може леко да я придържа. От това изходно положение топката се подхвърля нагоре на височина 1-1,5 метра пред удрящата ръка. Едновременно с това коленете се разгъват, тежестта на тялото се пренася на отзад стоящия крак самото тяло се извива в кръста леко назад. Удрящата ръка вече е изнесена назад покрай главата, сгъва се в лакътя в готовност да се нанесе удар по топката. Самият удар представлява рязко разгъване на ръката, като целта е топката да се удари с изцяло разгъната ръка пред равнината на лицето. Топката се удря в централната и част малко под екваториалното и сечение. Важно условие за успешно изпълнение е ударът по топката да се изпълни с дланта на ръката, като дланта и китката трябва да са стегнати. 



         Някои практически съвети към изпълняващия начален удар: 


       - Не избързвайте с изпълнението на началния удар. Заемете правилна позиция, погледнете как са разположени противниковите играчи в игрището и се постарайте да насочите топката в незащитена от тях зона. Още нещо – когато ви дойде реда за изпълнение на начален удар не гонете топката, а заемете позиция и изчакайте да ви я подадат – така ще имате време за кратка почивка, да проследите подреждането на противниците и да се концентрирате. 

       - След изпълнението на началния удар по най- бързия начин заемете мястото си в игрището с готовност за участие в последващото разиграване. Нерядко се случва да се губят точки от сервиращия отбор когато топката се върне веднага след посрещане в зоната, която трябва да влезе „сервиращия”. 

       - Когато си постигнал няколко последователни точки направо от начален удар, не увеличавай силата на изпълнение а продължавай със същата сила, която ти носи успех до сега ! Не опитвай по време на състезания и особено в решителни моменти, да изпълняваш начален удар по начин, който не си овладял добре – вероятността да сгрешите е доста по- голяма ! 



          Като последен съвет: 


      - Високата резултатност на началния удар, както и при всички техники във волейбола зависи от трудолюбието и постоянството при овладяването им по време на тренировките, а също и от концентрацията и отговорното отношение при изпълнението по време на състезание! 



Сервис без и с отскок- флот сервис 


    
         Сервиси – от долу, от горе, флот сервис





УРОК 2

ПОДАВАНЕ С ДВЕ РЪЦЕ ОТДОЛУ

Това подаване се използва при посрещане на начален удар и при игра в защита.

ИЗПЪЛНЕНИЕ: При готовност за подаване с две ръце отдолу волейболистът заема разкрачен стоеж, като краката са разтворени поне на ширината на раменете, стъпалата са успоредни, разноименния крак на по-силната ръка е малко по-напред, коленете и тазобедрените стави са присвити, тялото леко наклонено напред. Ръцете са изнесени напред на височина около коленете. Важно е да се посочи, че е добре както при очакването на топката, така и при самото подаване двете ръце да са силно обтегнати в лактите, а движението се извършва от раменната става. Ударът по топката се извършва с долната част на предмишницата, там където са маншетите на ризата. Движението на ръцете е напред и нагоре, като колкото е по-силна топката, толкова по-слабо е насрещното движение на ръцете!

Някои типични грешки при това подаване:

- сгъване на ръцете в лактите в момента на подаването

- попадане на топката върху юмруците или друга неподходяща част от ръцете

- липса на синхрон в движението между ръцете и краката






УРОК 1

ПОДАВАНЕ С ДВЕ РЪЦЕ ОТГОРЕ


Основното му приложение е при подаването на топката към съотборник за реализиране на атака от негова страна.



ИЗПЪЛНЕНИЕ: От изключителна важност за точното и сигурно подаване е своевременното и правилно придвижване към топката и след това да се заеме подходящ волейболен стоеж – висок, среден или нисък в зависимост от летежа на топката. Краката са разтворени на ширината на раменете, като противоположния на силната ръка крак е изнесен малко по-напред. Коленете да са сгънати(в степен зависеща от височината и скоростта на идващата топка). Тялото е леко приведено напред, погледът следи ВНИМАТЕЛНО топката. Ръцете – сгънати в лактите, на височината на гърдите в очакване на топката но БЕЗ напрежение в тях.

В МОМЕНТА, в който топката стигне до изпълнителя, той трябва да я намери пред лицето на 15-20 см. над челото, като ръцете заемат следното положение: пръстите са разперени, леко присвити. Палците сочат НАДОЛУ и НАЗАД , китките също са леко отведени назад. Дланите и пръстите образуват полусфера обхващаща волейболната топка. Лактите са сгънати, леко отведени встрани и над нивото на раменете.

При поемането на топката, коленете и лактите се присвиват още малко, китките се отвеждат малко назад с цел да се омекоти скоростта на топката.

Отпращането на топката започва с последователно разгъване на краката в коленните и тазобедрените стави, разгъване на ръцете в лактите и съвсем леко сгъване на китките и пръстите – за по-добро прецизиране на подаването.

Ето и някои грешки при изпълнението на този удар:

- посрещане на топката с предварително разгънати в лактите ръце

- подаване с прави крака

- неправилно поставяне на пръстите ( най-вече на палците)

- посрещане на топката по-ниско от лицето

3 коментара: